A babos csirkelevesben nem fognak csalódni a gazdag levesek szerelmesei! Tudtátok milyen tápláló és egészséges a bab? Számos kedvező hatással bír, már azon kívül, hogy kiváló alapanyag türelmetlen kertészkedők számára, korai vetése miatt. A lóbab rengeteg értékes tápanyagot, fehérjét, keményítőt, ásványi anyagokat és vitaminokat (A, B1, B2, C) tartalmaz, zsengén szedve héja is fogyasztható, kitűnő főzelék-alapanyag, de a cukrásziparban is felhasználható.
Babos csirkeleves rózsaborssal hozzávalói 6 személyre:
- 30 dkg száraz fehér bab
- 1 db közepes citrom
- 4 db sárgarépa felkarikázva
- 4 db burgonya egészben hagyva
- 1 db vöröshagyma apró kockákra vágva
- 2 db póréhagyma vastagra szeletelve
- 6 gerezd fokhagyma összezúzva
- 6 db csirkecomb
- 2 dl tejszín
- 20 dkg bacon szalonna felkockázva
- 2 nagy ág kakukkfű szál
- 3 babérlevél
- 2 ek. olívaolaj
- 1 kis csokor petrezselyem
- 10 szem rózsabors
Babos csirkeleves elkészítés:
Áztassuk be a babot hideg vízbe éjszakára. Pirítsuk ropogósra az olajon a bacon szalonnát, adjuk hozzá a hagymát, a póréhagymát, a kakukkfű ágat, a babérlevelet, a rózsabrossot és a zúzott fokhagymát. Pároljuk az egészet 3-4 percig, adjuk hozzá a felszeletelt zöldségeket, a babot és a burgonyát, pirítsuk 2-3 percet.
Helyezzük bele a csirkecombokat, engedjük fel 1- 1,5 liter vízzel vagy hús alap lével és lassú tűzön főzzünk mindent puhára, körülbelül 1 óra alatt. Amikor a levesünk a főzési idő felénél jár, sózzuk és facsarjuk bele a citromot. A végén lehúzzuk a tűzről, dúsítsuk tejszínnel és vastagon megszórjuk a durvára vágott petrezselyemmel.
Beszéljünk kicsit a babról:
A lóbab (Vicia faba L.) a pillangósok családjába tartozó nagy múltú kultúrnövény, akár történelminek is mondhatjuk, mert elterjedése a rómaiak idején kezdődött, (akik Észak-Afrikából hozták Európába), és a középkor idejére annyira elterjedtté vált, hogy a bab kifejezésen évszázadokig kizárólag a lóbabot értették. Ma nagyobb arányú termesztése elsősorban Németországra és Lengyelországra korlátozódik, és bár nálunk is vetik, Magyarországon nagyobb népszerűségre még nem tett szert.
Pedig számos kedvező hatással bír, már azon kívül, hogy kiváló alapanyag türelmetlen kertészkedők számára, korai vetése miatt. A lóbab rengeteg értékes tápanyagot, fehérjét, keményítőt, ásványi anyagokat és vitaminokat (A, B1, B2, C) tartalmaz, zsengén szedve héja is fogyasztható, kitűnő főzelék-alapanyag, de a cukrásziparban is felhasználható. Nem csak az emberi testre nézve áldásos, hanem a talaj minőségét is javítja, mint a pillangósvirágúak általában, a lóbab is lazítja a közeget, és nitrogénban dúsabbá teszi a földet. http://kertesz.blog.hu/2013/02/07/egy_klasszikus_a_lobab
Leves menü 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: