Húsvéti sonka
Sonkát szeretnél készíteni húsvétra és új receptre vágysz? Most elkészítettem neked az idei év tuti sonkáját! Nem mindegy, hogy milyen sonkát választunk és az sem, mennyi ideig és hogyan főzzük. A jó sonkát az íze alapján lehet kiválasztani. Az érlelés minimum 3-4 hétig tartson, hogy a füst és a só teljesen átjárhassa a sonka rostjait. A jó sonka színe kellemes rózsaszínes, amit, ha piacon vásárolunk, könnyedén ellenőrizhetünk.
A sonkát áztassuk be előző este hideg vízbe és rakjuk hűtőbe éjszakára. A főzés kezdete előtt öntsük le a vizet, amiben ázott és tiszta hideg vízbe rakjuk fel főni a megpucolt vöröshagymával, a fekete borssal és a babérlevéllel. Kilónként 1 órán át kell főznünk forrástól számítva lassú tűzön. Ami a mi esetünkben 1,5 órát jelent. A főzési idő elteltével ellenőrizzük egy húsvillával, hogy megpuhult-e a sonka. Emeljük ki egy magas falú sütő tepsibe és hagyjuk hűlni, majd vágjuk le a kötöző zsineget. Főzőlevét rakjuk félre a leves elkészítéséhez.
Kapcsoljuk be a sütőt és melegítsük 200 C fokra. A mustármagot törjük apróra mozsárban, vagy lapítsuk szét egy kés lapjával és egy tálban keverjük alaposan össze az olajjal és a mézzel. Egy ecset segítségével kenjük meg a sonkát és 30 percre rakjuk a sütőbe. A 15. percnél kenjük meg újra és süssük készre. Sonkánk kívül pirult és fényes, belük omlós és finom. Rakjuk kínáló tálra és szeljünk le belőle pár ínycsiklandozó szeletet.
A húsvét rövid története:
A húsvét szó eredete arra vezethető vissza, hogy húsvét vasárnap ér véget a 40 napos böjt. A zsidó húsvét a pászkaünnep, az egyiptomi szabadulásra való emlékezés, míg a keresztény húsvét Jézus Krisztus feltámadásáról való megemlékezés.
Húsvét szorosan kapcsolódik a tavasz eljöveteléhez. A barkaszentelés a keresztény és a “pogány” szokások ötvözetét mutatja. A barkát virágvasárnap a templomban megszentelik. A szentelt barkának bajelhárító szerepe van.
Böjt: A 40 napos böjt hamvazó szerdán kezdődik. A név arra utal, hogy ezen a napon a templomban megszentelik az előző évi barka hamuját. A böjt alatt nem ettek húst, zsír helyett olajjal vagy vajjal főztek, száraz növényi ételeket ettek, általában csak napi egyszer étkeztek. Ma már nem ilyen szigorú a böjt, főleg nagypéntekre vonatkozik, mely Krisztus halálának napja.
A sonkát szombaton este kezdik meg, a böjtöt ezzel zárják. A feltámadás napja húsvét vasárnap. Ekkor sonkát esznek főtt tojással és tormával, de e nap étele a bárány is.
Húsvét hétfő a locsolás napja, a locsolás az ősi termékenységvarázsló és megtisztuló rítusban gyökerezik.